Kompetenciák

Digitális konstrukciós tervezés hagyományos gyártási módokhoz

Korábbi tapasztalatainkra támaszkodva és az ipari igényekhez igazodva készítünk 3D modelleket az egyszerű befogóktól a bonyolultabb gyártó és szerelő készülékeken át a komplett berendezésekig. A számítógépes tervezés lehetővé teszi az adott feladatokhoz különféle tervváltozatok gyors előállítását melyek segítik a vevői döntéshozatalt. Az elkészült 3D modelleket szimulációs eszközökkel is vizsgálhatjuk (pl. deformáció terhelés hatására), optimalizálva ezzel az alkatrészeket még a tervezés fázisában. A tervek alapján gyártási dokumentációt és műhelyrajzot is adunk.

Digitális konstrukciós tervezés additív gyártási technológiákhoz

A gyártáshelyes tervezés, a terjedőben lévő additív gyártási technológiák optimális kihasználása, másfajta megközelítést igényel a tervező részéről. Amennyiben a vevői igények miatt (gyorsaság, prototípus vagy kis darabszám, egyediség) a 3D nyomatás mellett döntünk, úgy fontos az adott technológia kellő mélységű ismerete. Ezen tudás birtokában az egyes alkatrészeket már a tervezéskor a gyártáshoz igazíthatjuk, növelve így a gazdaságosságot. Fontos szempont, hogy nem minden esetben célszerű a legújabb technológiát használni, meg kell tanulni kiegyensúlyozottan felhasználni a hagyományos és additív gyártási eszközöket a költséghatékony gyártás érdekében.

Kollaboratív robotok alkalmazása gyártástámogatásnál

A gyárakban a negyedik ipari forradalom időszakában az elzártan dolgozó ipari robotok terjedése mellett jelenleg az emberrel együttműködve dolgozni képes robotok (kollaboratív robot, kobot) a meghatározó trend. Ezen robotok felhasználása a szerelés, csavarozás, pakolás, mozgatás stb. területén bontakozik ki elsősorban. A robotok adaptálására az adott feladathoz mind gyártástervezői mind konstrukciós tervezői szinten felkészültek vagyunk. Konkrét vevői igény esetén a gyártási környezet felmérését követően javaslatokat tudunk megfogalmazni a hatékonyan alkalmazható robottípusokkal, illetve azok számával, elhelyezésével kapcsolatban.

Digitális látványtervezés

Fontos a megtervezett modellek megfelelő reprezentálása, melyben vizuális kommunikációs eszközként segít a látványtervezés. A megtervezett egység, berendezés vagy alkatrész alapján un. fotórealisztikus képeket hozhatunk létre. A modelleket több oldalról beállítva és bevilágítva sokatmondó illusztrációkat kapunk a kívánt termékről vagy berendezésről. A modellek tartalmazhatják a valódi anyagok mintázatára jellemző tulajdonságokat is, így például szálcsiszolt vagy rácsos mintázatok, lemezek is megjeleníthetőek.

Reverse engineering tevékenység

Teljes gyártástervi dokumentáció meglévő prototípus alapján, a negyedik ipari forradalom igényeihez igazítva. A rendelkezésre álló és gyártási igényként megjelenő alkatrész birtokában a reverse engineering technológia folyamata mentén elkészítjük az alkatrész egyedi-, vagy sorozatgyártásához szükséges komplex gyártástervezési dokumentációt. A folyamat során első lépésben kézi szkenner segítségével digizalizáljuk az alkatrészt, majd számítógépes környezetben felépítjük a CAD alapú konstrukciós tervet. A konstrukciós terv alapján, CAM szoftver segítségével – a megrendelőtől érkező információk szerint – megvalósítjuk a szerszámválasztási, művelettervezési, befogási tervezési és CNC programozási feladatokat.

Digitális gyár- és gyártási folyamattervezés

Adott célfüggvény alapján, digitális környezetben optimális gyárelrendezési és gyártási sorrendiség meghatározása. Zöldmezős beruházás esetén a vevő által meghatározott, az alkalmazandó gépekre, berendezésekre, humán erőforrásra, valamint a gyártandó termékekre vonatkozó információk alapján – az üzemcsarnok méretét és kialakítását ismerve – optimális gyárelrendezési struktúra megalkotása. Barnamezős beruházás esetén gyártási folyamatoptimalizálás és gyárelrendezés optimalizálás megvalósítása, digitális alapokon. Az optimalizálási folyamat eredményeképpen javulhat a helykihasználás, rövidülhetnek az átfutási idők, csökkenhetnek a termelési költségek. Az optimalizálás kiemelten sok tervezési és leállási időt spórolhat meg a barnamezős beruházásoknál, virtuális környezetben tesztelve ugyanis a különböző elrendezéseket feleslegessé teszi az egyes variációk valós környezetben történő kipróbálását.

Robosztus infrastruktúrák és gyártórendszerek vizsgálata

Ipari környezetben kritikus kérdés a gyártási folyamatokat kiszolgáló eszközállomány karbantartása, valamint a gyártási folyamatok nagyfokú komplexitása miatt azok robusztus működésének biztosítása. Munkánk során olyan hatékony modellt dolgoztunk ki, amely képes azonosítani egy komplex rendszer kritikus pontjait ezáltal javaslatot tudunk megfogalmazni a vizsgált rendszerek robusztusságának növelésére. Mindezt szoftveres megoldással támogatjuk, amely garantálja a döntéshozás magasfokú támogatását valós időben keletkező adathalmazok alapján.

Gyártott termékek minőségellenőrzési folyamatának optimalizálása

A szállítás előtt álló termékek esetén mindig fontos szempont a kifogástalan minőség biztosítása, amely azonban erőforrásigényes feladat. Olyan túlélés-elemzés eszköztárán alapuló optimalizáló módszertant dolgoztunk ki, amely képes javaslatot adni a gyártott termékek tipikus hibáinak mielőbbi felderítésére, így nagyban lecsökkenthető lesz az ellenőrzési folyamatra fordított idő, szabad erőforrás keletkezik, amely a gyártás más területeinek hatékonyságát javíthatja. Az optimalizáló motor mögött olyan költségmodellek definiálhatók, amelyet a tekintett gyártási folyamatra adaptálva segíthetjük a döntéshozókat a minőségellenőrzési feladatok racionalizálásában.

Optimális gyártási terv előállítása és szoftveres implementációja

Ipari környezetben egy vevői rendelés fogadásától az elkészült termék kiszállításáig számos döntést kell a mérnököknek meghoznia. Ilyenek például: Mikor gyártsuk le az adott termékeket? Milyen humánerőforrás szükséges a rendelés teljesítéséhez? Rendelkezünk-e a gyártáshoz szükséges raktári készlettel? Miként történjen az elkészült termékek minőségbiztosítása? Ahhoz, hogy a napi, havi, … gyártásterv optimális módon kerüljön meghatározásra számos körülményre kell figyelemmel lennünk, amelyek egymásra gyakorolt hatása komplex döntési problémához vezetnek. Kutatás-fejlesztési tevékenységünk eredményeképpen olyan optimalizációs metodikák kerültek kidolgozásra, amelyek garantálják az optimális gyártástervek elkészítését és támogatják a döntéshozókat abban, hogy a gyáron belüli folyamatok határidőre, gördülékenyen valósuljanak meg.

Felhasználási területhez alkalmazkodó, emberközpontú világítás

A felhasználási területhez, annak igényekhez alkalmazkodó, emberközpontú világítás színképi, intenzitásbeli, térbeli eloszlási, színminőségi jellemzőinek meghatározása. Az IoT igényeinek megfelelő és annak lehetőségeit kiaknázó, intelligens világítási rendszerek tervezése, megalkotása, laboratóriumi vizsgálata.

Az egészséges életmódot és életminőséget támogató világítástechnikai megoldások paramétereinek definiálása, követelményrendszerek megfogalmazása, színképi optimalizálás és a jövő világításának meghatározása.

Optikai objektum-felismerés és minőségbiztosítás

A gyártó- és a karbantartást támogató rendszerek egyik legfontosabb minőségbiztosítási eszköze az optikai ellenőrzés. Azonban ehhez ma már sokszor nem elegendő, ha ismert pozícióban lévő tárgyak vizsgálatát tudjuk csak elvégezni, hanem változatos körülmények között, bizonytalan helyeken, változó fényviszonyok között is képesnek kell lenni a tárgyak lokalizációjára. A hibák is változatosak lehetnek, azok besorolását tanítható algoritmusokkal kell megoldani. Készek vagyunk ilyen jellegű problémák megoldására a gyártás és karbantartás számos területén.

Légifelvételek automatikus feldolgozása a földfelszín takarásának meghatározására

Kidolgoztunk egy olyan módszertant és adatfeldolgozó rendszert, amellyel műholdas, ill. légifelvételek automatikus elemzése során megállapítjuk a terület urbanizáltságát meghatározó faktorokat (utak jelenléte, beépítettség, zöld területek). A módszerrel jelenleg ökológiai kutatásokat támogatunk, de az adaptálható más kereskedelmi célú kérdések megválaszolására, például térkép vagy műholdkép alapú adatbányászatra.

Terhelés elosztó és ütemező eljárások fejlesztése

A megújuló energiaforrások és az energia tárolási technológiák fejlődése lehetővé teszik egy új, már ipari környezetben is alkalmazható energiainfrastruktúra megvalósítását, amelyen a legfontosabb építőkockája a microgrid. A mikrogridre jellemző megújuló energiaforrások termelése ingadozó, hiszen a széljárás, a nap állása folyamatosan változik, de előre megjósolható szabályok szerint. Ezért elengedhetetlen a rendelkezésre álló energia kontrollált szétosztása, amely eredményeként a kisebb prioritású fogyasztók időszakosan lekapcsolásra kerülnek a hálózatról. Kutatás-fejlesztési tevékenységünk eredményeképpen kidolgozásra került egy matematikai modell alapú megoldás, mely előrejelzések alapján főként megújuló forrásból származó, véges mennyiségű energia elosztásának optimális ütemezését adja meg különböző prioritású fogyasztói csoportok között.